Az alábbi 6 + 1 szempontot érdemes figyelembe venni mielőtt telek vásárlásra adjuk a fejünket, amelyek a jogszabályi környezetet, a mindennapi életet és a jövőt is érintik.

 

1. Település rendezési terv és szabályzási terv

Az érvényes területrendezési tervről hivatalos úton célszerű érdeklődni a helyi önkormányzatnál. Amennyiben a telket szabályozási vonal érinti, úgy a beépíthetősége eltérhet a környéken található egyéb területekétől. Erre a leggyakoribb példa, hogy a jövőben útszélesítést tervez az önkormányzat, ezért korlátozza, hogy a telken belül hova lehet építkezni és hova nem.

2. Beépíthetőség
A helyi önkormányzatok szabják meg, hogy mekkora elő- hátsó- és oldalkeretet kell hagyni, lehet-e telekhatárra építkezni illetve, hogy milyen magas lehet a tervezett épület. Szintén a beépíthetőségi szabályozásban járhatunk utána, hogy maximum hány lakást lehet a telekre építeni és hogy kötelező-e a garázs.
 
3. Infrastruktúra

Érdemes tájékozódni, hogy az adott telek rendezett  jogi helyzetű-e, vagyis nincs semmiféle jogi ügy folyamatban. Érdeklődjük meg az önkormányzatnál, hogy tervez-e infrastrukturális fejlesztést, és ha igen, akkor ennek vannak-e az új tulajdonost érintő anyagi kötelezettségei.

4. Közművek
Fontos szempont, hogy milyen közművek vannak bevezetve a telekre, meddig érnek és mi az, amit nekünk kell bevezetnünk. Ez a szempont jelentősen befolyásolja a telek árát, mert a későbbi bekötés, vagy a közműhálózatra való csatlakozás díj igen tetemes összeg lehet. Szintén jó ha tudjuk, hogy a környéken fut-e nagynyomású gázvezeték, illetve hogy a nagyfeszültségű villanyvezeték a védőtávolságon kívül helyezkedik-e el.

5. Anyagmozgatás
Nem elhanyagolható szempont, hogy az építési telket mennyire könnyű vagy nehéz megközelíteni, elfér-e a teherautó, pótkocsis teherautó vagy a betonmixer. A nehezítő tényezők ugyanis a szállítás költségeit nagyban
befolyásolják, amire érdemes időben felkészülnünk. Hasonlóan fontos azt is szem előtt tartani, hogy az építkezés minden anyagát a telekhatáron belül kell elhelyezni, közterületen ugyanis tilos tárolni.

6. Szemétszállítás, hókotrás

Elsőre nem is gondolnánk, hogy mennyire fontos ez a szempont, pedig a rossz adottságokkal rendelkező telken megkeseríthetik a mindennapjainkat ezek az alapvető feladatok is. Így tehát a szemétszállításról és a téli hókotrásról érdemes még vásárlás előtt tájékozódni, mivel rengeteg fejfájástól és zimankós hólapátolástól kímélhetjük meg magunkat.

+1 szempont: Szomszédok
Talán senkinek sem kell bemutatni a Szomszéd nője mindig zöldebb című nagy klasszikus filmet. Amit nézni vicces, átélni már korántsem annyira, főleg, ha  a szomszédnak esze ágában sincs elásni a csatabárdot. Egy vagy – ne adj isten – több rossz szomszéd megkeseríti az ember életét, ezért érdemes a vásárlás előtt tájékozódni és elkerülni az ilyen helyzeteket. Szintén meg kell említeni, hogy a környékbeli ipari tevékenységekről és állattartásokról is érdemes előre tájékozódni a meglepetések elkerülése végett. 
 
 
A telek megvásárlását követően pedig keresd fel az építőanyagok pécsi forrását!